Всесвітній день боротьби проти раку відзначається щорічно 4 лютого за ініціативою «Міжнародного союзу проти раку» (UICC). Метою заходів є підвищення обізнаності про рак, як одного з найбільш важких захворювань сучасності, а також привернення уваги громадськості до його запобігання, виявлення та лікування.
Рак є причиною майже кожної шостої смерті у світі та стоїть на другому місці після серцево-судинних захворювань серед основних причин смерті. Більше 60% нових випадків захворювання на рак зареєстровані в країнах Африки, Азії та Центральної і Південної Америки. У цих регіонах відбувається 70% всіх випадків смерті від раку. В Україні у 2020 року спостерігалося більш 160 тисяч онкохворих.
У всьому світі найбільша кількість чоловіків вмирає від наступних п’яти видів раку: раку легенів, шлунку, печінки, ободової і прямої кишки та стравоходу. Рак легенів — найбільш поширена форма раку в усьому світі у чоловіків, що складає майже 17% від загального числа нових випадків. Найбільша кількість жінок помирає від наступних п’яти видів раку: раку грудей, легенів, шлунку, прямої та ободової кишки і шийки матки. Рак молочної залози є найбільш поширеною формою раку в усьому світі у жінок, що становить більш, ніж 25% від загального числа нових випадків.
Рак – це загальне позначення великої групи хвороб, які можуть уражати будь-яку частину тіла. Використовуються також такі терміни, як злоякісні пухлини й новоутворення. Характерною ознакою раку є швидке розмноження аномальних клітин, що проростають за межі своїх звичайних границь і здатних проникати в прилеглі частини тіла й поширюватися в інші органи.
Найбільш частими ознаками цієї хвороби являються: швидка стомлюваність і немотивована втома, висока температура протягом довгого часу, різні ущільнення під шкірою, на шкірі, в паху, в ділянці молочних залоз, в пахвовій западині, збільшення лімфатичних вузлів, різні домішки в сечі і калі: кров, слиз, гній, швидке зниження ваги без причин.
Основними чинниками ризику розвитку онкологічних захворювань є також: вживання тютюну, алкоголю, нездорове харчування, хронічний стрес, інфекції, у тому числі викликані вірусами гепатиту B або C і деякими типами вірусу папіломи людини, і навіть вік людини. Вживання тютюну є найзначнішою окремою причиною раку, якій можна запобігти – більше 20% смертей від раку пов’язані з вживанням тютюну.
На даний момент вже відомо, що виникненню майже половини ракових захворювань можна було б запобігти, дотримуючись елементарних норм здорової поведінки: відмови від куріння; збалансована та здорова їжа; своєчасна вакцинація проти вірусів, які викликають рак печінки і шийки матки; утримання від тривалого перебування на сонці та в солярії; своєчасна діагностика і увага до власного здоров’я.
Особливе значення в ранній діагностиці раку мають скринінгові програми, що дозволяють визначати пухлину на початкових стадіях росту. Це: ПАП-тест на рак шийки матки, який рекомендується проводити щороку всім жінкам старше 20 років; мамографія для виявлення раку молочної залози. Рекомендується проводити щороку всім жінкам старше 40 років (1 раз на 2 роки); колоноскопія для виявлення раку прямої кишки. Рекомендується проводити чоловікам і жінкам старше 50 років; РSA-тест для виявлення раку передміхурової залози. Рекомендується проводити чоловікам старше 50 років.
З 2021 року рання діагностика новоутворень є для українців безоплатною за направленням сімейного лікаря або лікаря терапевта. До таких методів діагностики відносяться – мамографія, гістероскопія, езофагогастродуоденоскопія, колноскопія, цистоскопія та бронхоскопія.
Особливо актуальними проблеми онкохворих проявляються в період пандемії COVID-19.
Вплив коронавірусу на людей з хронічними захворюваннями є більш серйозним (серцева недостатність, ниркова недостатність, ХНЗЛ, гіпертонія, цукровий діабет та ін.). До цієї групи слід додати онкологічних хворих і тих, хто перебуває в процесі лікування раку. Онкологія збільшує ймовірність госпіталізації при інфікуванні коронавірусом. Також підвищується ризик смертності.
Основними ознаками Covid-19 є лихоманка, сильна втома, кашель і задишка. Подібні симптоми при коронавірусній інфекції також спостерігаються і у хворих на рак.
Який типовий перебіг Covid-19 у онкохворих?
Більшість людей одужують від Covid-19 без необхідності госпіталізації, з симптомами легкої або помірної важкості. Однак в разі онкозахворювання, або в процесі лікування раку, ризик задишки та погіршення функціонування органів зростає. Це веде за собою необхідність госпіталізації, тому що імунна система у таких хворих ослаблена. Тому підвищується і ризик смертності.
Рак – це не вирок, а хвороба, з якою можна і необхідно боротись, яку можна і необхідно перемагати!
Бережіть себе!
З повагою,
Лікар ЗП-СЛ амбулаторії ЗП-СМ № 1
Олена Наталюткіна