Не глядячи на той факт, що сьогодні увага усіх людей направлена на нову пандемію – коронавірус, у світі залишаються небезпечні хвороби, які забрали набагато більш людських життів, чим цей вірус.
Ця хвороба називається туберкульоз, а в поєднанні з ВІЛ-інфекцією, негативні наслідки цієї недуги зростають в рази.
Туберкульоз – одна з найнебезпечніших інфекцій в світі, і також одна з опортуністичних інфекцій, що загрожує ВІЛ-інфікованим людям з низьким імунним статусом.
Туберкульоз – серйозне захворювання, що зазвичай вражає легені та може загрожувати життю, як що не почати своєчасне і правильно підібране лікування. У світі туберкульоз одне з найпоширеніших інфекційних захворювань. Щорічно в світі туберкульоз діагностується у 2 мільярдів людей, також щороку 3 мільйони людей вмирають від туберкульозу. Люди з ВІЛ, особливо з пониженим імунним статусом, найбільш схильні до туберкульозу. В світі туберкульоз є найнебезпечнішою опортуністичною інфекцією на стадії СНІДу.
Початок епідемії СНІДу пов’язаний із зростанням випадків туберкульозу в світі, оскільки ВІЛ і туберкульоз активно взаємодіють один з одним. І та, і інша інфекція впливають на імунну систему, змінюючи розвиток іншого захворювання. Як результат, ВІЛ впливає на симптоми і розвиток туберкульозу, особливо при імунному статусі нижче 200 клітин/мл. Туберкульоз часто переходить у позалегеневу форму, тобто вражає не легені, як в більшості випадків, а інші системи організму, наприклад лімфовузли і хребет, що особливо небезпечно. Одночасна присутність цих інфекцій може ускладнити лікування кожної з них.
Оскільки ВІЛ впливає на імунну систему, послаблюючи її, людям з ВІЛ збудник туберкульозу передається в сім разів частіше. Також, у людей з ВІЛ з латентним туберкульозом він набагато частіше переходить в активну форму. В середньому для ВІЛ-позитивних з латентним туберкульозом ризик розвитку активної форми захворювання складає 8-10% в рік. Для ВІЛ-негативних людей з латентним туберкульозом цей ризик складає всього лише 5% протягом життя. Чим нижче імунний статус у людини з ВІЛ, тим вище ризик розвитку позалегеневої форми туберкульозу.
Специфічна антиретровірусна терапія проти ВІЛ є головним засобом профілактики туберкульозу серед людей з ВІЛ. Навіть при доступності лікування ВІЛ-інфекції високий ризик розвитку туберкульозу все одно зберігається. Проте, антиретровірусна терапія допомагає імунній системі відновиться і запобігає туберкульозу в більшості випадків.
Потрібно приймати до уваги, що у людей з ВІЛ рентгенівський знімок при туберкульозі може виглядати нормально або аналогічно знімку при інших легеневих захворювань. При класичному легеневому туберкульозі мокрота часто містить бактерію, яка може бути видима під мікроскопом. Діагноз “легеневий туберкульоз” може бути поставлений після повторного позитивного результату дослідження мокроти. Проте цей метод не так надійний для людей з ВІЛ.
Часто за відсутності активного туберкульозу лікарі рекомендують протитуберкульозні препарати для того, щоб позбавитися від латентної інфекції. Іноді людям з ВІЛ, у яких був ризик передачі M. Tuberculosis на робочому місці або удома, також рекомендують профілактичний курс лікування. Показання для профілактичного лікування можуть бути у ув’язнених, шахтарів, медичних працівників і людей, які проживали разом з людьми, що мають активну форму туберкульозу.
Найчастіше людям, які знаходяться у групі ризика, пропонується шестимісячний курс ізоніазіда, по 1 пігулці на добу, що у рази знижує ризик захворювання на активний туберкульоз.
Нажаль Україна входить в трійку «лідерів» країн, де деякі штами туберкульозу стали резистентними до стандартних препаратів – мультірезистентними. Мультірезистентний туберкульоз є найнебезпечнішим з погляду високої смертності, особливо для ВІЛ-позитивних людей, якщо лікування не було розпочате якомога раніше і з ретельно підібраною терапією. Лікувати мультірезистентний туберкульоз набагато важче. Звичайне лікування вимагає додаткових препаратів і строків від 18 до 24 місяців.
У 2019 році, у всіх закладах охорони здоров’я запропонована та втілена скринінгова анкета на туберкульоз, для пацієнтів, які звернулися до лікаря зі скаргами на кашель, слабкість, підвищення температури тіла, втрату ваги. Питання даної анкети дозволяють вже при первинному зверненні запідозрити ознаки туберкульозу та своєчасно провести усі необхідні обстеження: в обов’язковому порядку проведення Рентген обстеження, та обстеження мокротиння на бактерії туберкульозу. Також розроблений маршрут пацієнта з підозрою на туберкульоз, від лікаря первинної ланки, до протитуберкульозного диспансеру, а також до кабінету Довіри, якщо у пацієнта виявлено ВІЛ-інфекція.
Таким чином, не упустіть свій час! Життя у кожної людини тільки одне. Обстеження на ВІЛ та туберкульоз проводиться безкоштовно у кожному лікувално – профілактичному закладі м. Торецька.
З повагою,
Лікар кабінету «Довірв» міста Торецька
Наталюткін І.М.