Цукровий діабет – це група ендокринних захворювань, що розвиваються внаслідок абсолютної або відносної недостатності гормона інсуліну, в результаті чого виникає стійке підвищення рівня глюкози в крові – гіперглікемія. В нормі рівень глюкози в крові коливається в досить вузьких межах. Це відбувається завдяки тому, що підшлункова залоза виробляє інсулін в залежності від рівня глюкози. При недостатності інсуліну (цукровий діабет 1-го типу) або порушенні взаємодії інсуліну з клітинами (цукровий діабет 2-го типу) глюкоза накопичується в крові у великих кількостях, а клітини організму не здатні її засвоювати.
При діабеті першого типу хворим необхідні ін’єкції гормону інсуліну. При діабеті другого типу інсулін в організмі є, він навіть виробляється у підвищених кількостях, але є проблеми з його доставкою до органів.
Чи можна попередити діабет?
Профілактика діабету 2-го типу безпосередньо залежить від того, чи були в вашій сім’ї випадки захворювання. Дуже актуально підтримувати нормальну вагу, розвивати фізичну активність, правильно харчуватися. Привчати до здорового способу життя дітей і підлітків не менш актуально, ніж при діабеті I типу. Якщо дотримуватись цих нескладних вимог, ризик розвитку діабету можна звести до мінімуму. А навіть якщо захворювання розвинеться, правильний спосіб життя допоможе мінімізувати ускладнення. Їжа повинна допомагати знижувати вагу і підтримувати її в оптимальних рамках. В першу чергу, слід зменшити кількість жирів і відмовитися від легкозасвоюваних вуглеводів, що провокують різкий стрибок цукру в крові.
Ось декілька простих кроків, які допоможуть у цьому:
Крок 1. Виключіть явні і приховані жири, надавайте перевагу вареному і запеченому перед смаженим.
Крок 2. Стежте за кількістю вуглеводів в їжі: на їх частку повинно доводитися близько 50 % вашого добового раціону.
Крок 3. Щодня їжте 5 порцій овочів і фруктів, надаючи перевагу овочам (у них багато клітковини і вітамінів).
Крок 4. Виключіть цукор. Спробуйте вживати напої без цукру. Можна використовувати цукрозамінники – ті, що не містять калорій. Але не зловживайте.
Крок 5. Вживайте достатньо білка, не менше 2 порцій на добу (м’ясо, риба, боби, яйця).
Вчасно проходьте діагностику. Зверніться до лікаря і перевірте рівень цукру в крові, якщо ви виявили в себе наступні симптоми: спрага, сухість в роті; слабкість; шкірне свербіння; підвищений апетит; втрата ваги без особливих на те причин; погіршення зору.
Важливо пам’ятати, що при цукровому діабеті можна жити повноцінним життям, якщо підтримувати рівень глюкози крові максимально близько до норми.
Лікуючий лікар буде надавати Вам рекомендації по правильному харчуванню, регулярної фізичної активності та прийому лікарських засобів, але реальний контроль стану залежить тільки від Вас!
Будьте здорові!
З повагою,
сімейний лікар амбулаторії ЗП-СМ № 2
Локоткова О.А.