За дослідженнями вчених, тютюновий дим – це дуже отруйна речовина, яка містить у собі крім нікотину близько 1000 особливо отруйних твердих і газоподібних речовин.
Нікотин та інші складові тютюнового диму завдають великої шкоди нервовій системі й мозку, погіршуючи пам’ять, точність виконання математичних дій та орієнтації у просторі, здатність до навчання, негативно впливають на серцево-судинну і дихальну системи, спричиняють ряд захворювань. Особливо небезпечним є так зване «пасивне куріння».
Першою від тютюнового диму потерпає зубна емаль. На ній з’являються мікроскопічні тріщинки, поверхня зубів покривається тютюновим дьогтем, внаслідок чого зуби стають жовтуватого кольору, а з ротової порожнини під час розмови відчувається специфічний запах. Разом з тютюновим димом утворені сполуки осідають на верхніх дихальних шляхах, легенях, надходять у кров. Постійне подразнення голосових зв’язок змінює тембр голосу, що помітно у людей, які зловживають палінням. Потрапивши до легень, значна частина диму осідає та поглинається альвеолами. Через це з’являється кашель, мокрота, ядуха, бронхіт та інші захворювання дихальної системи. Внаслідок подразнення слизової оболонки бронхів, трахеї і легень тютюновим димом, розвивається їх хронічне запалення. Тому палії частіше хворіють на запалення легень, туберкульоз, бронхіт, трахеїт. Захворювання у них мають тяжкий перебіг. У курців, на відміну від людей, що не палять, в 2-3 рази частіше розвивається інфаркт та передінфарктний стан, стенокардія та інші серцево-судинні захворювання, при цьому смертність від цих хвороб значно вища. Курці в 13 разів частіше хворіють на стенокардію і в 10 разів частіше – на виразкову хворобу шлунка. Паління збільшує ризик захворіти на злоякісні новоутворення, а також ускладнює перебіг інших хвороб людини, особливо хронічних. Життя курців до 10 роки коротше, ніж у тих, що не палять, при чому скорочення тривалості життя прямо залежить від того, з якого віку та як довго людина палить.
Проблемою є також те, що приблизно кожна п’ята жінка від 20 до 60 років є активним курцем, у першу чергу в містах. Жінки, які палять, крім вказаних вище захворювань, страждають непліддям, а ризик кровотечі і спонтанного аборту під час вагітності вищий, ніж у жінок, які не палять. Менопауза наступає швидше, відповідно, такі жінки і старіють швидше. Існує багато доказів того, що паління до настання і під час вагітності шкідливе для дитини, оскільки погіршується транспортування кисню і поживних речовин, що призводить до ненормального розвитку дитини, появи аномалій, зокрема генетичних, передчасного переривання вагітності, тощо.
Значної шкоди завдає також «пасивне паління», коли людина, що не палить, вдихає повітря, отруєне тютюновим димом. При цьому, небажані наслідки для стану їх здоров’я можуть бути ще гірші, ніж для курців, тому що організм не адаптований до тютюнового диму.
В останній час все більше набуває популярності пристрій, який називається ВЕЙП, або електронна сигарета. Це так званий замінник звичайних сигарет, використання якого має знизити шкідливий вплив тютюну на організм людини. Але чи насправді цей пристрій такий безпечний для здоров`я?
Що ж таке вейп? Електронна сигарета або вейп складається з акумулятора, датчика, який визначає тиск повітря, мікросхеми, контейнера для рідини й випарника. Як тільки людина робить вдих, мікросхема запускає випарник, завдяки чому рідина нагрівається. У результаті випаровування рідини утворюється пар, який вдихає курець. Картридж містить заправну рідину. Саме від її складу залежить смак і «міцність» сигарети. Різноманітність картриджів задовольнить навіть дуже вимогливого курця: можна вибрати не лише аромат, але і регулювати концентрацію нікотину. Проте ароматизатори можуть викликати алергію, а куріння електронної сигарети, як і звичайної, викликає нікотинову залежність. Курці просто забувають: усе, що потрібно легеням – це чисте повітря. Їх манить та захоплює приємний аромат замість сигаретного диму. Річ у тім, що нікотин діє на курця розслабляючи, тимчасово покращуючи його настрій. Саме тому людині хочеться цей ефект повторити, але наші легені взагалі не призначені для вдихання як парів, так і диму, особливо якщо це відбувається постійно.
Якщо говорити про ВЕЙПИ, то варто знати, що входить до їхнього складу. По-перше, це пропіленгліколь – речовина, що міститься у багатьох продуктах побутової хімії. До того ж немає даних, що вона абсолютно безпечна. По-друге, у вейпі є гліцерин. Однак на сьогодні шляхом досліджень поки не доведено, що відбувається під час його згорання. Тобто невідомо, що вдихає людина, виділяються шкідливі речовини чи ні.
Отже можна цілком стверджувати, що куріння повільно вбиває людину, але це мало для кого з курців стає мотивацією покінчити з нікотиновою залежністю. Практично до 30% людства мають згубну звичку тютюнопаління. Та необхідно зрозуміти, що паління є не тільки особистою проблемою кожної людини окремо, але й гострою соціальною проблемою, з якою пов’язане майбутнє людства. Також паління та його вплив на організм людини стали сьогодні і медичною проблемою, тому варто замислитись: запалювати цигарку чи зберегти своє здоров’я та здоров`я довколишніх.
З повагою,
Лікар загальної практики – сімейний лікар амбулаторії ЗП-СМ № 1
Анна ЛЕЖНІНА