Тютюнопаління – шкідлива звичка, яка полягає у вдиханні диму тліючого тютюну, – це одна з форм токсикоманії. Вона чинить негативний вплив на здоров’я курців і оточуючих осіб. Нікотин, що міститься в тютюновому димі, практично миттєво потрапляє в кровотік через альвеоли легень. Крім нікотину, в тютюновому димі міститься велика кількість продуктів згоряння тютюнового листя і речовин, які використовуються при технологічній обробці.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я в світі від причин, пов’язаних з курінням, щорічно передчасно вмирають більше, ніж від дорожньо-транспортних пригод, вживання наркотиків, або від СНІД.
Тютюновий дим, крім нікотину, містить чадний газ, синильну кислоту, сірководень, вуглекислоту, аміак, ефірні масла і концентрат з рідких і твердих продуктів горіння і сухої перегонки тютюну, так званий тютюновий дьоготь. В останньому міститься близько сотні хімічних сполук речовин, в тому числі радіоактивний ізотоп калію, миш’як і ряд ароматичних поліциклічних вуглеводнів – канцерогенів, хімічних речовин, вплив яких на організм може викликати рак.
Біля третини загальної токсичності тютюнового диму складає нікотин. Це масляниста прозора рідина з неприємним запахом і гірким смаком.
В організмі людини немає жодного органу або системи, на які б шкідливо не впливав тютюновий дим і його складові частини.
У людини, яка палить, систематично розвиваються багато захворювань системи кровообігу: підвищений артеріальний тиск, порушення мозкового кровообігу і діяльності серця аж до інфаркту міокарда та ін. Частота серцевих скорочень під час куріння зростає на 10-18 ударів в хвилину і відновлюється лише через 15-20 хвилин. Якщо врахувати, що наслідки викурювання однієї цигарки зберігаються протягом 30-40 хв. після припинення куріння, то це означає, що, викурюючи щопівгодини нову сигарету, курець тримає систему кровообігу в стані постійної напруги. Наприклад, за добу його серце робить до 10-15 тисяч зайвих скорочень. Надзвичайно шкідливе куріння для хворих на ішемічну хворобу серця. Одною з причин є те, що при курінні звужуються артерії і погіршується кровотік. До серця поступає менше кисню і поживних речовин, утруднюється видалення продуктів метаболізму. Іншою причиною є те, що оксид вуглецю з сигаретного диму проникаючи в кров, зв’язується з гемоглобіном, замінюючи кисень. Третя причина – нікотин та інші речовини тютюнового диму знижують скорочення міокарда, зменшуючи кровотік і постачання кисню та інших поживних речовин всіх органів, в тому числі міокарда. В результаті толерантність до фізичного навантаження знижується – напади стенокардії виникають при менш інтенсивному і тривалому фізичному навантаженні.
Із розвитком технологій на ринку з’явилися нові пристрої для куріння – системи для нагрівання тютюну та електронні сигарети, які становлять суттєві ризики для здоров’я населення.
Електронні сигарети – портативні пристрої, в яких нагрівається рідина, в результаті утворюється пара, яку вдихає курець. До речі, вейпи, які зараз популярні серед молоді, – це різновид електронних сигарет.
Вважати, що електронні сигарети є безпечними, неправильно. До складу рідини, що використовується в електронних сигаретах, входять гліцерин, пропіленгліколь та різноманітні смакові добавки. Також часто додається нікотин. У процесі нагрівання рідини утворюються небезпечні речовини. Результати останніх досліджень свідчать, що вони завдають шкоди здоров’ю як курцю, так і людям навколо.
Головна мета виробників електронних сигарет (так само, як і виробників тютюнових виробів) – «підсадити» на свій продукт якомога більше людей, починаючи з дитячого та підліткового віку. Поки проводяться наукові дослідження щодо впливу е-сигарет на організм людини, маркетологи компаній-виробників формують покоління споживачів, які будуть залежати від їхнього продукту. Зазвичай це відбувається шляхом реклами у соціальних мережах та із залученням лідерів думок.
Речовини, які містяться у парі з електронних сигарет, є токсичними та можуть спричиняти патологічні зміни в організмі (серцево-судинні захворювання, подразнення слизової оболонки, а також хронічних легеневих патологій).
Шкідлива дія нікотину на організм, який викликає залежність, вже давно доведена. Використовуючи електронні сигарети, курці можуть отримувати дози нікотину такі ж, як і при курінні звичайних сигарет, або навіть більші.
Боротьба з курінням – це злагоджена та системна робота держави та громадськості. Для України важливо впроваджувати комплексне регулювання електронних сигарет, щоб зробити їх менш привабливими та доступними, насамперед для дітей та підлітків. Окрім законів та обмежень, необхідно проводити просвітницькі кампанії для того, щоб розвінчувати наявні міфи, а також підтримувати людей, які хочуть кинути курити.
Піклуйтесь про своє здоров’я свідомо!
З повагою,
Сімейний лікар амбулаторії ЗП-СМ № 3 Людмила ДИМОВА