вул. Центральна, 55Г місто Торецьк Донецька обл. 85200

Шкідливий вплив та згубна дія наркотичних засобів та психотропних речовин

Шкідливий вплив та згубна дія наркотичних  засобів та психотропних речовинЗгідно з термінологією  Всесвітньої організації  охорони здоров’я, психоактивні речовини – це такі речовини, які при прийомі або введенні в організм людини впливають на психічні процеси, наприклад на когнітивну або афективну сфери. Такими речовинами є тютюн, алкоголь, деякі ліки, токсичні речовини, наркотики. Усі вони більшою чи меншою мірою впливають на мозок і психіку людини, її здатність тверезо мислити і відповідально діяти. Деякі з них використовуються в медицині, як знеболювальні чи снодійні препарати. Інші, хоч і небезпечні для здоров’я, але не заборонені законом. Це – тютюнові та алкогольні напої, препарати побутової хімії.

Однак існує ще одна група психоактивних речовин, вживання яких є особливо небезпечним. Це – наркотичні речовини або наркотики. Хоч наркотичний ефект можуть мати й інші психоактивні речовини, наприклад, деякі ліки, та загалом наркотиками прийнято називати лише нелегальні препарати, розповсюдження яких заборонено законом. Найбільша небезпека психоактивних речовин, зокрема наркотиків, полягає в тому, що вони спричиняють залежність.

Наркоманія (грец. narkе — заціпеніння, сон і manіа – божевілля, пристрасть, потяг) – загальна назва хвороб, що проявляються патологічним потягом до постійного вживання в зростаючих кількостях наркотичних препаратів і наркотичних речовин внаслідок стійкої психічної й фізичної залежності від них з розвитком абстиненції при припиненні їх вживання. Іншими словами – це стан періодичної або хронічної інтоксикації натуральною або синтетичною наркотичною речовиною, що характеризується потягом до даної речовини, а також психічною і фізичною залежністю від ефекту дії цієї речовини.

За даними Управління ООН з наркотиків і злочинності, у світі близько 5% дорослого населення, або приблизно 250 млн. осіб у віці від 15 до 64 років, щонайменше один раз вживали наркотики. Кількість осіб, які класифікуються як наркозалежні, щорічно зростає.

Негативні явища, що породжуються вживанням наркотиків, несуть у собі велику небезпеку для людства. Вживання наркотиків насамперед негативно впливає на здоров’я людей, сприяє розвитку соматичних і психічних захворювань і є однією з причин збільшення смертності та інвалідизації населення. При наркоманії вражаються внутрішні органи, виникають неврологічні і психічні розлади, розвивається соціальна деградація. Ранніми ознаками вживання наркотиків, незалежно від виду наркотичної речовини, можуть бути різкі зміни у поведінці, що не були властивими раніше, поява брехливості, відчуженості, виникнення боргів, зникнення цінних речей та грошей з дому, крадіжки, втрата зацікавленості до праці, наявність слідів ін’єкцій у будь-яких частинах тіла, особливо на передпліччі, розлади сну та апетиту.

При вживанні наркотиків розвивається захворювання, при якому психічний і фізичний стан людини, її самопочуття і настрій цілком залежать від наявності в організмі наркотика. За його відсутності розвивається синдром відміни (абстиненція) – дуже важкий стан, який супроводжується судомами, сильним болем у м’язах і внутрішніх органах.

Наркотики особливо небезпечні тим, що навіть одноразове їх уживання може призвести до наркотичної залежності. У зв’язку з фізіологічними особливостями організму у підлітків дуже швидко розвивається наркотична залежність (значно швидше, ніж у дорослих). Відомі випадки, коли перші експерименти з наркотиками закінчувалися смертю. Люди, які вживають наркотики, значно більше, ніж інші, ризикують отримати ВІЛ-інфекцію, оскільки вірус може передаватися через кров при використанні одного шприца для ін’єкцій декількома людьми. Також наркотики призводять до втрати контролю над поведінкою, адже вони сильно впливають на роботу головного мозку, нервову систему і разом з цим – на самоконтроль. Під дією наркотиків нервові клітини просто згорають, різко знижується захисна реакція організму. Багаторазове проколювання вен може призводити до утворення тромбів і рубців. Коли тромби відриваються, вони потрапляють до кровообігу, а потім до серця й легень. Тромб закриває доступ крові до життєво важливих органів, внаслідок чого може настати смерть. Бактерії, потрапляючи з нечистої голки до кровообігу, циркулюють по всьому організму й відкладаються на серцевих клапанах, призводячи до серйозного захворювання – “бактеріального ендокардиту”, для якого характерні такі симптоми як жар, слабкість, серцева недостатність. Мікроби з нестерильної голки можуть призвести також до абсцесу мозку, симптомами якого є сильний жар і конвульсії. В усіх цих випадках можлива кома або смерть.

У жінок, котрі вживають наркотики під час вагітності, можуть народитися мертві діти або ж діти з дуже серйозними вадами: клишоногістю, відсутністю кінцівок, розщепленим піднебінням, “заячою губою”, дефектами внутрішніх органів.

Отже чим небезпечні наркотики? Вони змінюють свідомість людини, руйнують її пам’ять, інтелект, пригнічують відчуття й емоції, а також викликають сильну психологічну й фізичну залежність. Крім того, вживання ін’єкційних наркотиків значно підвищує ризик ВІЛ-інфікування. Самотужки припинити навіть епізодичне вживання наркотиків надзвичайно важко, практично неможливо. Але треба знати: хворі на наркоманію виліковні. Що раніше почати лікування, то більше шансів відновити порушені функції. Наркозалежність – це не просто хвороба, це проблема цілого суспільства. Як і будь-яку хворобу, її можна і потрібно своєчасно лікувати, розуміючи, що процес одужання швидким не буде, але мета виправдає очікування і надії. Адже нагородою буде врятоване життя.

З повагою,

Лікар загальної практики – сімейний лікар амбулаторії ЗП-СМ № 1

Анна ЛЕЖНІНА