У Донецькій області, як і в Україні в цілому, зберігається напружена демографічна ситуація, за якої рівень смертності перевищує рівень народжуваності. Загальний коефіцієнт народжуваності на протязі багатьох років залишається без змін, коли загальний коефіцієнт смертності, навпаки, з кожним роком залишається на високому рівні.
Хвороби системи кровообігу є провідними в структурі захворюваності, інвалідності дорослого населення, особливо працездатного віку. Серцево-судинні захворювання є основною причиною смертності в Україні, особливо серед чоловіків. Серцево-судинні захворювання це такі захворювання як ішемічна хвороба серця (серцеві напади), інсульт, підвищений артеріальний тиск (гіпертонія), захворювання периферичної артерії, ревматична хвороба серця, вроджені захворювання серця та серцева недостатність.
ЧОМУ ВИНИКАЮТЬ ХВОРОБИ СЕРЦЯ?
Головні фактори ризику, які призводять до серцево-судинних захворювань:
- Надлишкова вага.
- Підвищений артеріальний тиск.
- Вживання алкоголю та тютюну.
- Низька фізична активність.
- Стрес.
- Нездорове харчування.
- Підвищений рівень цукру в крові.
ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ДЛЯ СВОЄЧАСНОГО ПОПЕРЕДЖЕННЯ СЕРЦЕВО – СУДИННИХ ТА СУДИННО – МОЗКОВИХ ЗАХВОРЮВАНЬ?
1. Правильне харчування. Віддавайте перевагу овочам, фруктам, злакам, бобовим, горіхам, кисломолочним продуктам, нежирним сортам м’яса та риби. При цьому споживання жирів, масла, солодощів, алкоголю слід максимально скоротити.
2. Фізична активність. Більше рухайтеся, гуляйте на свіжому повітрі, займайтеся спортом. В середньому доросла людина повинна щодня ходити пішки на відстань не менше 3 кілометрів (або не менше 30 хвилин).
3. Стресостійкість. Уникайте стресів та вчіться справлятися з ними.
4. Здоровий спосіб життя. Відмовтеся від куріння та алкоголю.
5. Контроль тиску та рівня цукру в крові. Контролюйте свій артеріальний тиск та рівень цукру в крові. Оптимальний рівень артеріального тиску для дорослої людини становить 120/80 мм ртутного стовбчика. Для більшості людей нормальними вважаються всі показники артеріального тиску, які не перевищують 139/89. Оптимальний рівень цукру капілярної крові (при заборі крові з пальця) від 3,3 до 5,5 ммоль/л.
6. Регулярний медогляд. Регулярно відвідуйте свого терапевта чи сімейного лікаря, з яким підписали декларацію, та вчасно проходьте профілактичні скринінги. За необхідності ваш лікар може призначити швидкий тест на тропонін. Усі послуги, які надає лікар первинної медичної допомоги, на 100% гарантовано є безкоштовними та оплачуються за рахунок НСЗУ.
Бережіть своє здоров’я!
З повагою, лікар ЗПСМ амбулаторії ЗП-СМ № 7
Пец Лариса Миколаївна