вул. Центральна, 55Г місто Торецьк Донецька обл. 85200

Проблеми антибіотикорезистентної діареї в практиці сімейного лікаря

Завдяки високій ефективності антибіотики є найбільш розповсюдженими лікарськими засобами, але як будь який лікарський засіб вони мають побічні ефекти, іноді достатньо серйозні: зокрема токсичний вплив на печінку, нирки, розвиток алергії, а негативна дія на шлунково – кишковий тракт може спричинити розвиток антибіотик асоційованої діареї (ААД), яка виникає практично у кожного п’ятого пацієнта який отримує антибактеріальну терапію.

Для того щоб запобігти антибіотикоасоційованій діареї потрібно знати і виконувати правила прийому антибіотиків:

  1. Антибіотики має призначати тільки лікар! При виборі антибіотику лікар враховує чутливість бактеріальної інфекції до певного виду антибіотика, коректне дозування, особливості прийому та тривалість курсу. Найбільша загроза, яка може виникнути при лікуванні антибіотиками без потреби – це резистентність (стійкість) до цих препаратів у бактерій, які ми намагаємося вбити. Під дією антибіотиків вони стають сильніше та стійкіше і в майбутньому лікувати людину цими препаратами буде досить складно або зовсім неможливо.

  2. Необхідно чітко дотримуватися дозування, частоти прийому та тривалості курсу. Навіть якщо ви почуваєтесь краще самостійно припиняти прийом антибіотику не можна.

  3. У випадку відсутності ефекту лікування чи появи побічних дій слід звернутися до вашого лікаря. Переважно на 3-4 день від початку прийому антибіотиків очікується полегшення перебігу захворювання. Якщо ж дія не є достатньою, лікар може збільшити дозу чи призначити інші препарати. Варто звернутись до лікаря у разі виникнення ускладнень від прийому антибіотиків, наприклад, при появі проносу.

  4. Не вживайте алкоголь під час прийому антибіотиків.

  5. Прочитайте інструкцію до застосування антибіотика. Не комбінуйте його з прийомом інших препаратів не порадившись з лікарем.

  6. Якщо це не передбачено інструкцією, не ламайте і не дробіть таблетку.

  7. Разом з антибіотиками приймайте пробіотики, які призначає лікар.

Кожен знає вислів «Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я», але більшість з нас не звертає на нього уваги. Набагато простіше піти в аптеку і купити ліки, які допомогли вам колись або порадили родичі чи знайомі, ніж йти до лікарні та стояти в черзі на прийом до лікаря. Це може бути досить небезпечно і привести до важких наслідків. Наше здоров’я це величезний дар, то як ми до нього ставимось – наша відповідальність.

Будьте здорові!

Лікар загальної практики – сімейний лікар амбулаторії ЗП-СМ № 6

Молчун О.І.