Втрата апетиту, відмова від їжі, втрата ваги – дуже поширені та дуже серйозні проблеми у житті онкологічних хворих. Пухлина сама по собі працює таким чином, що навіть при збереженні апетиту людина може втрачати вагу.
Налаштувати регулярне харчування хворому — це найважливіша частина лікування, інакше організму може просто не вистачити сил.
Чому людина може перестати їсти?
Сама пухлина впливає на внутрішні органи, отже кількість сигналів центральної нервової системи, які стимулюють апетит, скорочується. У людини розвивається інтоксикація, пов’язана не тільки з пухлиною, а й з хіміотерапією чи опроміненням, і можуть з’явитися нудота, блювання, запор чи діарея, за яких їсти зовсім не хочеться.
Під час лікування часто страждають слизові у роті, шлунку та кишківнику. Людині може бути боляче жувати і ковтати, болі можуть поширитися на черевну порожнину, і люди відмовляються від їжі, щоб уникнути болю.
При деяких захворюваннях змінюється смак, і людина може або зовсім не відчувати нічого, або відчувати щось неприємне, що теж апетиту не сприяє.
Що ми можемо робити з цим?
Не завжди вдасться повністю налагодити харчування, але дещо зробити таки можна.
Якщо апетиту заважають нудота, блювання, біль, кандидоз та інші тяжкі симптоми, найголовніше — постаратися ці симптоми усунути. Лікар чи фахівець з паліативної допомоги допоможе підібрати потрібні препарати.
Спробуйте пошукати їжу, яка не викликає у людини відторгнення за смаком чи запахом.
Спробуйте поекспериментувати з новими стравами — можливо, вдасться знайти якісь продукти чи їх поєднання, які сподобаються вашому близькому.
Налаштуйте режим так, щоб людина їла потроху, але кожні 2-3 години.
Пити краще в перервах між їжею, тоді людина з’їсть більше. Важливо до кожного прийому їжі включати щось висококалорійне, хоча б кілька ложок.