вул. Центральна, 55Г місто Торецьк Донецька обл. 85200

Охорона праці, виробничий і побутовий травматизм, небезпечні аварії на виробництві

Однією з особливостей професійної діяльності медичних працівників багатьох спеціальностей є контакт з інфікованими пацієнтами. Працівники охорони здоров’я складають специфічну професійну групу, яка потребує постійного вдосконалення заходів з охорони праці – щодо зовнішнього середовища, робочих місць і профілактики порушень здоров’я персоналу.

Стан охорони праці, рівень виробничого травматизму та професійної захворюваності працівників системи охорони здоров’я є серйозною соціально-економічною проблемою галузі, яка безпосередньо впливає на надання медичної допомоги. Медичні працівники мають надзвичайно велике емоційне навантаження, несуть відповідальність за життя і здоров’я інших людей, ця професія вимагає швидкого прийняття рішень, самодисципліни, уміння зберігати високу працездатність в екстремальних умовах.

Праця багатьох медичних працівників пов’язана з напруженням зору, тому дотримання вимог до освітлення робочих приміщень і робочих місць персоналу є важливим елементом раціональної організації праці. Співвідношення загального та місцевого освітлення відіграє велику роль у попередженні втоми і виключення розладів зору, пов’язаних з надміру яскравим світлом.

З 24.04 по 30.04.2020 року серед медичних працівників КНП «ЦПМСД» міста Торецька проведено тиждень з охорони праці на тему: «Зупинимо пандемію: безпека і здоров’я на роботі можуть врятувати життя».
Відповідно до Закону України «Про охорону праці» роботодавець зобов’язаний забезпечувати безпечні умови праці кожному зі своїх працівників. Але і працівники не повинні залишатися осторонь. Вони в процесі здійснення трудової діяльності, по-перше, зобов’язані піклуватися не тільки про особисту безпеку і здоров’я, а й про безпеку і здоров’я оточуючих, по-друге, знати і виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з засобами виробництва та багато іншого.

В Україні існує ціла система нормативно-правових актів у сфері охорони праці. Відповідно до ст. 153 КЗПП на всіх підприємствах, в установах і організаціях повинні бути створені безпечні та нешкідливі умови праці. Забезпечення таких умов покладається на роботодавця. Умови праці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту (далі – ЗІЗ), що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів про охорону праці. Роботодавець – головний лікар зобов’язаний правильно організувати працю працівників, створювати умови для зростання її продуктивності, забезпечувати трудову і виробничу дисципліну, неухильно дотримуватися законодавства про працю і правил охорони праці, уважно ставитися до потреб і запитів працівників, поліпшувати умови їх праці та побуту (ст. 141 КЗПП).

Працівники також зобов’язані працювати добросовісно, дотримуватися трудової і технологічної дисципліни, вимог нормативно-правових актів про охорону праці (ст. 139 КЗПП).
Адміністрацією КНП «ЦПМСД» розроблено і реалізовано комплексні заходи щодо охорони праці відповідно до Закону № 2694. План таких заходів включається до колективного договору. Так, згідно зі ст. 13 КЗПП, у колдоговорі встановлюються взаємні зобов’язання сторін щодо регулювання виробничих, трудових, соціально-економічних відносин. Зокрема по режиму роботи, тривалості робочого часу і відпочинку та умов і охорони праці.

Відшкодування шкоди, заподіяної працівникові внаслідок ушкодження його здоров’я або у разі смерті працівника, здійснюється Фондом соціального страхування від нещасних випадків відповідно до Закону «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» (Закон №1105).

Інспектор з охорони праці КНП «ЦПМСД» міста Торецька
Ольга Четвероноженко