Коли онкохворому варто звертатися до психіатра?
Часто онкологічний хворий страждає як від самого факту наявності онкологічного захворювання, а й від процесу проходження хіміотерапії чи променевої терапії – ці періоди можуть серйозно знижувати якість життя з допомогою як соматичних, і психічних побічних ефектів. І тут допомогу психіатра може бути дуже значимої.
На які симптоми варто звернути увагу
- надмірна емоційність
- дратівливість
- плаксивість
- зміна настрою у процесі лікування
Також варто звернути увагу на скарги на погіршення пам’яті, порушення сну та апетиту, особливо на такий симптом, як відмова від їжі, що може призвести до погіршення прогнозу основного захворювання і часом може свідчити про тяжку депресію.
Чинниками ризику розвитку депресії є соціальна ізоляція, замкнутість, відсутність підтримки.
Часто пацієнти говорять про те, що вони втратили бажання спілкуватися з кимось, воліють самостійно «справлятися» з власною хворобою, відмовляючись від допомоги оточуючих. На них тисне почуття безпорадності, безнадійності, втрата задоволення від життя, почуття провини та самознищувальні думки, роздуми суїцидального характеру.
На окрему увагу заслуговують пацієнти, які на момент звістки про діагноз приймають психофармакотерапевтичні препарати (ПФТ).
Оскільки деякі хіміотерапевтичні та гормональні препарати не завжди сумісні з ПФТ, варто звернутися до психіатра для оцінки лікарських взаємодій, корекції схеми лікування у разі потреби та профілактики погіршення стану. Те саме стосується пацієнтів із хронічними психічними захворюваннями.
Своєчасна профілактика загострень може гарантувати сприятливіший прогноз онкологічного захворювання та дотримання пацієнтами лікувальних заходів.
Для онкопацієнтів хіміотерапія – це основний вид лікування. Проте, хіміотерапевтичне лікування нерідко асоційовано з токсичністю препаратів, зокрема щодо центральної нервової системи. У результаті пацієнта можуть виявлятися стани, з якими варто звернутися до психіатра.