вул. Центральна, 55Г місто Торецьк Донецька обл. 85200

Як сприймають світ люди з деменцією

Як сприймають світ люди з деменцією

Пояснюємо різницю у сприйнятті реальності у здорових людей і людей, які страждають на деменцію

Деменція – це захворювання, при якому змінюється не тільки поведінка, погіршується пам’ять та здатність до концентрації, але найголовніше – порушується робота мозку та сприйняття навколишнього середовища.

У людей з деменцією часто порушується сприйняття світла та відтінків кольору. Таким чином створюється ілюзія, що «все довкола почорніло» і настала ніч чи, навпаки, стало все яскравим, як удень, і незрозуміло, який час доби.

Це асоціюється з небезпекою, грозою чи бурею, викликає занепокоєння, страх та потребу сховатися чи сховатися.

Деменція в багатьох випадках робить людей дуже сприйнятливими до світла, тому тьмяне, затишне світло нічника або торшера може сприйматися пацієнтом як сліпуче.

Сприйняття кольору та тіні змінюється. Тінь може сприйматися як окремий об’єкт, а багато предметів темних тонів сприймаються як ще темніші.

Порушення сприйняття стосується і меж об’єктів. Так, біла тарілка на білій скатертині буде для людини невидимою, а двері, пофарбовані в такий самий колір, що й стіни, можуть викликати паніку, оскільки виникне страх замкненого простору.

Дрібні візерунки, крапки, темні плями на стіні або шпалерах можуть спотворюватися, приймаючи образи дрібних тварин, комах та гризунів. Це часто викликає паніку, страх чи напад гидливості.

Порушення сприйняття стосуються підлоги та підлогових покриттів та тіней на них. Ковролін з дрібним двоколірним забарвленням може сприйматися як вода або яма, а також щось, що рухається, перетікаючи. Також ілюзію руху можуть викликати покриття з візерунком із крапок або дрібних деталей.

Особливий клас ілюзій викликає двокольорове покриття сіро-блакитного із зеленим кольором. Це поєднання кольорів на контрасті, наприклад, з кольором паркету, може викликати ілюзію глибокої ущелини або прірви, сіро-зелений колір якої нагадує верхівки дерев, що ростуть на дні ущелини.

Люди, які страждають на деменцію, часто мають порушення сприйняття глибини і відстані до об’єктів, тому багатьом з них складно користуватися сходами.

Особливе ставлення у людей, які страждають на деменцію, викликають дзеркала і дзеркальні покриття. На просунутій стадії деменції пацієнти сприймають своє відображення як живу людину і можуть з нею розмовляти або побоюватися її.

Ілюзії та спотворення, які вносить у сприйняття світу хвороба, для людини абсолютно реальні, а значить, і почуття, які вона відчуває – страх, жах, ворожість, – цілком природні та нормальні.

Сприйняття дуже змінює поведінка. Якщо ваш близький відчуває збудження, чогось боїться або його поведінка стала настороженою, перш ніж робити поспішні висновки та прагнути заспокоїти його звичайними способами, будь ласка, спробуйте подивитися на світ його очима.