Як доглядати за людиною з хронічною обструктивною хворобою легень (ХОЗЛ)
Одна з основних проблем при ХОЗЛ – загострення симптомів, що може призвести до госпіталізації. Найчастіше причиною стають бактеріальні та вірусні інфекції: застуда, грип, COVID-19. Загострення ХОЗЛ найчастіше розвиваються в осінньо-зимові місяці.
Перше, про що потрібно пам’ятати, якщо ви дбаєте про хворого на ХОЗЛ, — захистіть його від інфекцій. Кожне нове захворювання збільшує ушкодження легень і посилює тяжкість стану.
🗸 Рекомендуйте провести вакцинацію проти грипу та пневмококової інфекції
🗸 Коли ризик захворіти підвищується, хвора людина має одягати маску у місцях скупчення людей
🗸 Захистіть близького від спілкування з хворими
🗸 Регулярно мийте руки та тримайте небулайзери в чистоті
Заохочуйте активний спосіб життя.
Досить часто у доглядачів виникає спокуса багато речей робити за свого підопічного: принести склянку води, приготувати сніданок, сходити за продуктами тощо. Але, поки людина спроможна, важливо підтримувати активний спосіб життя. Заняття спортом необхідні людям з ХОЗЛ так само, як і решті.
Коли спорт стає недоступним, важливо заохочувати прогулянки, навіть якщо весь час доводиться зупинятися, щоб перевести подих.
Слідкуйте за якістю повітря.
Якість повітря, як у приміщенні, так і на вулиці, має велике значення для людей з ХОЗЛ. Слідкуйте, щоб ваш близький не виходив із дому, коли там надто жарко, запорошено, у період тополиного пуху, цвітіння чи лісових пожеж.
А вдома використовуйте пристрої для очищення та зволоження повітря. Добре, якщо в будинку встановлений кондиціонер — це велика підмога у спекотні дні.
Якщо ви курите, не робіть цього в приміщеннях, де живе хворий на ХОЗЛ, навіть якщо в цей момент його немає вдома, або в машині.
Уникайте відкритого вогню: каміни, свічки, дров’яні печі.
Використовуйте витяжку, коли готуєте.
Провітрюйте приміщення (за умови хорошої якості повітря на вулиці).
Не використовуйте освіжувачі повітря, пахощі, аерозолі та токсичні засоби для чищення.