Особливо небезпечні інфекції – це група гострих заразних захворювань людини, які можуть раптово виникнути, швидко поширитись і масово охопити населення. Характеризуються тяжким перебігом і високим рівнем летальності. До групи особливо небезпечних інфекцій зараховують чуму, холеру, віспу, жовту лихоманку (це так звані конвенційні хвороби, що підлягають під дію Міжнародних санітарних правил, в минулому – карантинні інфекції).
Зоонозна інфекція – це інфекції, що передається людині від тварин. Збудником хвороби є спороутворююча бацила, яка зберігається в грунті десятиліттями. Джерело інфекції – хворі домашні тварини (велика і дрібна рогата худоба, свині та ін). У хвороби короткий інкубаційний період (до 3 днів).
Такі поширені хвороби, як:
- Холера – є гострим бактеріальним захворюванням, що відноситься до групи кишкових інфекцій. Збудник цієї інфекції – холерний вібріон, добре зберігається при низьких температурах і у водному середовищі. Джерелами інфекції є хвора людина (в тому числі на стадії одужання) і вібріононосій. Зараження відбувається фекально-оральним шляхом.
Інкубаційний період хвороби – до 5 днів. Особливо небезпечна холера, що протікає в стертою або атиповою формах. - Туляремія – це природно-вогнищева інфекція, яка відноситься до особливо небезпечних, порівняно недавно стала відомою людству. Збудником є анаеробна туляремійна паличка. Резервуари інфекції – гризуни, деякі ссавці (зайці, вівці та ін), птиці. При цьому хворі люди не є заразними.
- Жовта лихоманка. Особливо небезпечна вірусна інфекція, схожа з малярією. Збудником є арбовирус, що передається через укуси комарів. Лихоманки Ебола і Марбург викликаються филовірусами, носіями яких є африканські зелені мавпи і певні види кажанів.
Найпоширенішими на теперішній час є Коронавіруси – це велика родина вірусів, які викликають захворювання, починаючи від звичайної застуди до більш важких захворювань. Новий коронавірус – це новий штам, раніше не ідентифікований у людей. COVID-19 – це інфекційне захворювання, спричинене останнім виявленим коронавірусом (SARS-CoV-2).
Люди можуть заразитися COVID-19 від інших людей, які мають вірус, вдихаючи дрібні крапельки рідин від людей із COVID-19, які кашляють або чхають, або через дотик до забруднених поверхонь.
Багато людей, які заражаються, відчувають легкі симптоми і одужують, але деякі люди можуть переносити хворобу досить тяжко.
Симптоми включають поєднання: лихоманка, кашель, утруднене дихання, біль у м’язах, втома.
Лабораторні дослідження є одним з основних методів діагностики інфекційних захворювань. При діагностиці небезпечних інфекційних захворювань для проведення адекватного лікування вкрай важливо вчасно встановити діагноз.
Найважливішою в системі протиепідемічної профілактики особливо небезпечних інфекцій є особиста профілактика, яка передбачає:
- вживання гарантовано безпечної води і напоїв;
- ретельне миття фруктів і овочів;
- прийом тільки ретельно термічно обробленої їжі;
- купання в спеціально відведених місцях;
- дотримання правил особистої гігієни та ін.
Бережіть своє здоров’я та здоров’я оточуючих!
З повагою, сімейний лікар амбулаторії ЗП-СМ № 6
Олександр МОЛЧУН