Сьогодні світ відзначає День боротьби з інсультом.
Інсульт – одна з найпоширеніших причин смерті та основна причина втрати працездатності серед дорослих у світі. Щороку понад 100 тисяч українців помирають через інсульт, третина з них – молодше 65 років. При цьому, інсульти в Україні і далі «молодшають».
Симптоми інсульту легко запам’ятати за абревіатурою «МОЗОК». Вчасно розпізнати інсульт – врятувати життя!
Щоб розпізнати інсульт, попросіть людину:
усміхнутися;
сказати просте речення, на кшталт “Мене звати”, “Я йду на роботу” тощо;
підняти руку, обидві руки;
висунути язик (при інсульті язик викривлений або повернутий).
При інсульті рахунок йде на хвилини. Надважливо надати спеціалізовану допомогу у межах 4-х годин після прояву ознак інсульту. Що скоріше вона буде надана, то менша ймовірність ускладнень та смерті. За наявності хоча б одного симптому негайно телефонуй 103 та чітко поясни симптоми й стан людини. Пам’ятай! Постраждалому не можна давати їсти та пити.
Як діяти до приїзду лікаря?
Заспокой постраждалого і поясни, що допомога близько.
Надай пацієнту максимально зручного для нього положення (рекомендовано підвищене положення голови до 30 градусів), а також забезпеч йому вільне дихання, розстібнувши тугий комірець.
Постійно наглядай за постраждалим до приїзду медиків.
У разі погіршення стану повторно виклич екстрену медичну допомогу.
За можливості зафіксуй час появи ознак інсульту.
Щоб запобігти інсульту, дуже важливо контролювати наявні захворювання серцево-судинної системи, особливо артеріальну гіпертензію та цукровий діабет. Варто контролювати й рівень холестерину в крові. Ну і, звісно, відмовитися від куріння, алкоголю, здорово харчуватись і вести активний спосіб життя.