Грип — це високозаразне вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті. Епідемічні спалахи припадають на холодну пору року.
Збудник – вірус трьох типів: А, В, С. Віруси грипу В і С викликають поодинокі захворювання, вірус типу А найчастіше стає причиною спалахів хвороби.
Грип має симптоми, схожі з іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ), але є набагато небезпечнішим. Особливо небезпечним грип є для представників груп ризику – це діти до 5 років (особливо – діти до 2 років), вагітні жінки, люди віком від 65 років, люди з надмірною вагою, хворі на діабет, хворі на хронічні серцево-судинні захворювання, хворі на хронічні захворювання легень, люди з іншими тяжкими хронічними захворюваннями. Також, сюди належать професійні групи ризику – медичні працівники, вчителі й вихователі, продавці, водії громадського транспорту, усі, хто працює в багатолюдних місцях. Тому перші ж симптоми ГРВІ вимагають особливої уваги!
Найчастішим ускладненням грипу є пневмонія, яка іноді може навіть призвести до смерті хворого. Нерідко, як ускладнення грипу, розвивається серцева недостатність.
Грип та ГРВІ передаються від людини до людини під час чихання, кашлю, розмови. Такий шлях передачі називається повітряно-крапельним. Заразитися можна знаходячись в радіусі 2 метрів біля хворого. Навіть, хворий легкою формою грипу або ГРВІ становить не безпеку для оточення під час всього періоду хвороби. При виникненні перших ознак хвороби (підвищення температури тіла, біль у горлі, кашель, нежить, біль у м’язах) потрібно залишитись вдома та викликати лікаря. Потрібно виконувати всі призначення лікаря до повного видужання.
Існує специфічна та неспецифічна профілактика ГРВІ та грипу. До специфічної профілактики належить вакцинація. Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною. Краще за все щепитися протягом вересня – жовтня. Якщо такої можливості не має, то не заборонено щепитись і протягом всього епідемічного сезону. Вакцинація посилює здатність організму протидіяти хворобі. Імунний захист починається вже з 2-го дня щеплення і сягає максимуму на 2-3 тиждень. Імунітет зберігається протягом року.
Існує також неспецифічна профілактика, коли людина власними силами здатна захистити себе від захворювань на грип та ГРВІ, а саме уникати скупченості людей, користуватися одноразовими масками, паперовими серветками і рушниками. Повноцінне харчування, режим, загартовування, виконання правил особистої гігієни, вживання вітамінів і мінералів зроблять вас здатними більш протистояти хворобі.
Регулярне вологе прибирання та провітрювання приміщень захистить вашу оселю від збудників!
Пам’ятайте, самолікування може тільки погіршати та ускладнити Ваш стан здоров’я! Не займайтеся самолікуванням! Відповідне медикаментозне лікування хворому призначає тільки Ваш сімейний лікар!
Будьте здорові!
Сімейний лікар
Молчун Олександр Іванович