вул. Центральна, 55Г місто Торецьк Донецька обл. 85200

Навіщо потрібна вакцинація?

Навіщо потрібна вакцинація?Вакцинація – це надійний, перевірений спосіб масової профілактики інфекційних захворювань – як вірусних, так і бактеріальних.

Завдання вакцинації – «познайомити» імунітет людини з «прототипом» небезпечної інфекції. Цей «прототип», що в медицині називається антигенним матеріалом, знаходиться в абсолютно безпечній формі – людина не здатна від нього заразитися! Але при цьому імунітет розпізнає і запам’ятовує інфекцію. У разі, якщо до організму потраплять реальні бактерії або віруси, організм легко з ними впорається!

Чи послаблюють щеплення імунітет дитини?

Як ви вже зрозуміли, дія вакцини є інакшою, ніж дія звичайної хвороби. Антигени, які використовуються у виробництві препаратів, ослаблюють настільки, що вони просто не здатні завдати шкоди. Навпаки, вони стимулюють формування антитіл, що надалі захищатимуть дитину від інфекцій.

Краще зробити щеплення чи перехворіти?

Дійсно, формування імунітету проти захворювання відбувається в обох випадках – і при вакцинації, і під час хвороби. Різниця полягає у формі перебігу цих двох процесів та в ускладненнях, які вони можуть викликати.

Наприклад, перенесений поліомієліт може призвести до паралічу, а дифтерія – до ураження серця.

Через справжній кашлюк дитину може мучити кашель з апное (зупинками дихання) впродовж 8 тижнів. Вакцинація ж від кашлюку– це 4 рази по 5 хвилин зазнати болю від проколу шкіри голкою.

Ризик виникнення ускладнення після перенесеної інфекції є набагато вищим, аніж ризик того, що побічні реакції з’являться після вакцинації. Але зважувати ризики й ухвалювати рішення – задача виключно батьків.

Навіщо щеплення потрібні дорослим?

На це є безліч причин:

Інфекційні захворювання, які небезпечні для дітей, можуть важко протікати і у дорослих.

Ефект від щеплень, зроблених в дитинстві, згодом може послабитися. Хоча деякі вакцини здатні захищати протягом багатьох десятків років: наприклад, вакцини проти кору, краснухи, епідемічного паротиту (свинки), вітряної віспи, гепатитів А і В – але тільки в тому випадку, якщо людина отримала всі необхідні дози і при цьому без порушення техніки введення. Частина інших інфекцій вимагають ревакцинації, тобто додаткових доз.

Від деяких захворювань рекомендують зробити щеплення тільки літнім людям або людям із груп ризику (наприклад, курцям).

Дорослих прищеплюють під час спалахів епідемій.

Майбутнім батькам потрібно щепитися перед планованою вагітністю, а жінкам ще й під час вагітності – щоб не було дефектів розвитку плоду і немовля було захищене в перші місяці життя.

Тим, хто регулярно спілкується з немовлям, теж необхідно зробити щеплення, щоб захистити дитину.

Деякі професії пов’язані з підвищеним ризиком заразитися тим, від чого є щеплення.

Подорожуючи, можна зіткнутися з новими захворюваннями, від яких можна успішно захиститися щепленнями.

Інколи, не завжди відомо від чого людину  прищеплювали (або не прищеплювали) в дитинстві – тоді теж  потрібно вакцинуватися.

Чи необхідно робити щеплення від захворювань, які «зникли»?

Так, дифтерія, поліомієліт і деякі інші захворювання, проти яких в Україні проводиться обов’язкова вакцинація, сьогодні практично не зустрічаються. Але це зовсім не означає, що ми вже перемогли їх назавжди. Якщо рівень вакцинації населення впаде до певних позначок, вони цілком можуть повернутися.

Єдине захворювання, якого ми встигли успішно позбутися – натуральна віспа. Її в календарі щеплень немає.

Чи потрібно робити щеплення від грипу?

Вважається, що грип – дуже легке захворювання і робити щеплення, «ризикуючи отримати ускладнення», немає ніякого сенсу.

Можна ми відповімо на це цифрами?

У світі від грипу щороку помирає від 250 000 до 500 000 людей. І це –лише офіційні дані ВООЗ, смерті з лабораторно підтвердженим грипом. Загальна ж кількість смертей від грипу, як правило, ще вища.

Чи можна вакцинувати дітей із хронічними захворюваннями?

Потрібно!

У таких дітей перебіг захворювання значно важчий і частіше призводить до серйозних ускладнень. Вони потребують вакцинації для створення захисту не лише від 10 інфекцій, включених до календаря щеплень України.

Приміром, вакцинувати проти пневмококової інфекції та щорічно проти грипу необхідно також дітей, хворих на бронхіальну астму та цукровий діабет, а проти гепатиту А – дітей, які мають хронічні захворювання печінки.

Те ж саме стосується і ВІЛ-позитивних дітей. Їм необхідна додаткова вакцинація від грипу, вітряної віспи та пневмококової інфекції. Вакцинація таких дітей проводиться за певних лабораторних показниках стану їхньої імунної системи, з цим – в індивідуальному порядку до лікаря.

Чи можна відкласти вакцинацію? Дитинка ще така маленька…

Батькам слід захистити свого малюка до того, як він почне фактично контактувати з іншими дітьми на ігровому майданчику або в дитячому садку. Чим частіше дитина, яка не отримала щеплення, спілкується з іншими дітьми та дорослими, тим вище ризик її інфікування.

Коли проводити вакцинацію?

В Україні діє національний календар профілактичних щеплень (наказ МОЗ України від 11.08.2014 р. № 551, наказ МОЗ України від 18.05.2018 р. № 947, наказ МОЗ України від 23.04.2019 р. № 958).

У ньому чітко зазначені оптимальні параметри, що забезпечують найкращий захист організму: вік початку вакцинації, тимчасові проміжки між щепленнями та їхня кількість.

Що слід зробити перед щепленням і як скласти графік ?

Ніякі аналізи перед щепленням робити не потрібно.

На це є кілька причин:

одні тільки загальні аналізи крові та сечі не здатні показати наявність тих станів, при яких щеплення протипоказані;

якщо ці стани є, лікарю буде досить клінічної картини;

Графік вакцинації найкраще скласти на прийомі у лікаря.

Навіщо потрібна вакцинація?

Якщо ви не вакцинували свою дитину за цим календарем, необхідно ввести дози, яких бракує за графіком, із дотриманням мінімальних інтервалів, рекомендованих для конкретної вакцини.

Залишилися питання чи сумніви?

Запишіться на консультацію до свого лікаря! 

Ми спираємося на національний календар вакцинації України, але при цьому обов’язково враховуємо особливості кожного пацієнта – щоб його життя було в максимальній безпеці!