вул. Центральна, 55Г місто Торецьк Донецька обл. 85200

9 травня, відзначається Європейський день обізнаності про інсульт

9 травня, відзначається Європейський день обізнаності про інсульт

📌 Сьогодні, 9 травня, відзначається Європейський день обізнаності про інсульт, спрямований на підвищення поінформованості про симптоми і профілактику інсульту.

За даними ВООЗ, серцево-судинні захворювання (група хвороб серця і кровоносних судин, що включають ішемічну хворобу серця, цереброваскулярні захворювання, ревматичну хворобу серця та інші стани) є основною причиною смерті в усьому світі, що позбавляє життя 18 млн людей щороку. В цілому, більше ніж одна з чотирьох смертей пов’язані з інфарктами та інсультами, причому третина смертей реєструється передчасно у людей віком до 70 років.

Інсульт виникає, коли кровоносна судина, яка переносить поживні речовини та кисень до мозку, закупорюється тромбом або розривається, що призводить до ушкодження та загибелі клітин мозку. Чим швидше буде розпізнано інсульт, тим швидше можна буде розпочати лікування, отже, знизиться ризик тяжкого ушкодження мозку, що може спричинити смерть або інвалідність.

🔹 Як розпізнати інсульт?

Ознаками інсульту є:

раптова слабкість м’язів або параліч однієї руки чи ноги

раптова проблема з мовленням або розумінням мови

раптова скошеність обличчя

раптове оніміння руки, ноги або обличчя з одного боку

раптова втрата зору або двоїння

раптова втрата рівноваги, запаморочення та блювання

раптова поява незвичного і сильного головного болю

🔹 Як ми можемо запобігти інсульту?

За даними ВООЗ, найважливішими поведінковими факторами ризику серцевих захворювань та інсульту є нездорове харчування, відсутність фізичної активності, надлишкова вага, вживання тютюну та зловживання алкоголем. Поведінкові фактори ризику можуть сприяти появі або посилювати вплив медичних проблем, таких як підвищений кров’яний тиск, високий рівень цукру у крові, високий холестерин чи хвороби серця, що призводить до високого ризику інсульту. Доведено, що повна відмова від тютюну, зменшення вмісту солі в раціоні, споживання більшої кількості фруктів і овочів, регулярна фізична активність і уникнення шкідливого вживання алкоголю знижують ризик серцево-судинних захворювань. Політика в галузі охорони здоров’я, яка створює сприятливе середовище для того, щоб вибір здорового способу життя став доступним, має важливе значення для мотивації людей приймати та підтримувати здорову поведінку. Виявлення людей із ризиком серцево-судинних захворювань і забезпечення їх належним профілактичним лікуванням може зменшити число передчасних смертей. Доступність ефективних ліків від неінфекційних захворювань і базових медичних технологій у всіх закладах первинної медичної допомоги має велике значення для того, щоб належний догляд і лікування отримували усі ті, хто цього потребує.

📍 В Україні, згідно з оцінками, щорічно стається 130 тис. інсультів, а смертність від інсульту вища, ніж у більшості європейських країн. У публікації ВООЗ аналізується ситуація щодо інсульту станом на 2021 рік та окреслюються рекомендації щодо покращення ситуації з наданням медичної допомоги при інсульті в Україні: 👉 https://bit.ly/3RclRmK

🔰 Неінфекційні захворювання (НІЗ), у тому числі інсульт, що спричиняють більшість смертей та випадків інвалідності серед дорослого населення, є серйозною проблемою охорони здоров’я в Україні. ВООЗ визнає важливість посилення як профілактики, так і послуг із лікування НІЗ для зменшення їх тягаря. Щоб вирішити цю проблему, ВООЗ в Україні постійно надає технічну підтримку Міністерству охорони здоров’я у комплексі заходів, що спрямовані на зменшення наслідків НІЗ.

Дізнатися більше про Нову спеціальну ініціативу ВООЗ, що закладає основу для покращення здоров’я серця: 👉