Щорічно з 1 по 7 серпня проходить Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування, до проведення якого залучається і КНП «ЦПМСД» м. Торецька. Акція проводиться з метою популяризації та підтримки природного вигодовування дітей, для пожвавлення та відновлення втраченої традиції – годування дітей грудьми. Є поняття природного вигодовування, змішаного та штучного. Сьогодні ми поговоримо з вами про грудне вигодування, тобто природнє. Грудне вигодовування – найкращий початок життя! Грудне вигодовування – найкращий та найбільш безпечний спосіб вигодовування дитини. У маленької дитини існує три основні потреби: харчування материнським молоком, відчуття тепла рук матері, відчуття спокою та безпеки, які виникають у дитини в присутності матері. Грудне вигодовування задовольняє всі ці вимоги. Завдяки цьому годування грудьми являється біологічною та емоційною основою для повноцінного розвитку та росту дитини. Жоден інший вид харчування не в змозі повноцінно замінити грудне вигодовування. Грудне молоко створює максимально сприятливі умови для водно-сольової рівноваги в організмі дитини. Запам’ятайте, емоційний стан мами впливає на лактацію при природному вигодуванні. Харчування дитини відіграє ведучу роль у адекватній течії фізіологічних процесів в організмі. Від правильного харчування залежать нормальні функції органів та систем дитини. Декілька слів про раціон годуючої мами. Їсти треба все. Запам’ятайте – все що ви їсте отримує ваша дитина. Раціон повинен бути різноманітним. Рідини вживати 2 – 2,5 літри на добу, на 600-700 мл. більше, чим пили до родів. Це може бути вода, узвар, сік, можна каву – тільки натуральну 1- 2 чашки на день. Коров’яче молоко краще обмежити, особливо в перші місяці дитини. Воно може викликати алергічну реакцію у дитини. Хорошою заміною молока можуть бути кисломолочні продукти – кефір, ряжанка, кисле молоко. Категорично заборонено алкоголь. Алкоголь – токсин для мозку та печінки дитини. Основним видом вигодування на першому році життя дитини є природне вигодування (грудне).
Важливим фактором підтримуючим високу лактацію є запобігання застою молока у грудних залозах. В перші дні з молочної залози виділяється молозиво. В молозиві сама висока концентрація факторів захисту.
Для контролю збільшення ваги дитини, дитину потрібно зважувати по можливості один раз на тиждень.
В перший місяць дитина повинна набрати 600 грамів, другий місяць – 800 грамів і кожний наступний місяць на 50 гр. менше. В 1 рік дитина повинна важити 10 кілограмів. Обсяг шлунку у новонародженого дорівнює 30 – 35 мл. У подальшому він збільшується приблизно на 20- 25 мл. в місяць. Досягає до 3-х місяців 100 мл, а до року 250 мл. Якщо дитина додає менше норми, то потрібно вирішувати питання про призначення догодовування. Інтервал між годуванням 2- 3,5 години. я не прихильник годування по запиту, тому що не всі мами правильно це розуміють і варто дитині заплакати, його відразу прикладають до грудей, вважаючи , що дитина хоче їсти. К 4-м місяцям у дитини розвивається жувальний апарат.
Після 4-х місяців виникає необхідність введення нових видів їжі, оскільки тільки грудне молоко вже не змозі забезпечити високий темп фізичного та нервово-психологічного розвитку дитини. Вводиться прикорм у віці 4-6 місяців. Введення прикорму в цей період забезпечує формування харчової толерантності і профілактики мікронутрієнтної недостатності. Мікронутрієнти – це харчові речовини (вітаміни, мікроелементи та мінеральні речовини, котрі містяться у їжі в дуже малих кількостях ( мікро- та міліграмах) дітей першого року життя дефіцит мікронутрієнтів служить однією з причин виникнення залізодефіцитної анемії, харчової алергії, рахіту та гіпотрофії. В якості першого прикорму може бути овочеве пюре або каші ( гречана, вівсяна, рисова ). М’ясо вводять в 6 місяців, рибу – 8-9 місяців, дитячі йогурти та кефір 8-9 місяців.
У разі виникнення запитань та труднощів з організації грудного вигодовування, не тривожтесь наодинці – звертайтесь до медичних працівників амбулаторій загальної практики – сімейної медицини за місцем мешкання. Успішного Вам грудного вигодовування! Хай Ваші діти ростуть здоровими, сильними та розумними на природному вигодуванні.
Лікар – педіатр амбулаторії ЗП-СМ №5 Ліна ШЕНДРИК