вул. Центральна, 55Г місто Торецьк Донецька обл. 85200

СНІД – шляхи і чинники передачі, профілактика

СНІД (синдром набутого імунодефіциту) – це остання стадія інфекційної хвороби, що має назву ВІЛ-інфекція. Збудником хвороби є вірус імунодефіциту людини (скорочено ВІЛ), який вражає клітини крові, що забезпечують гомеостаз організму людини і захищають його від інфекційних захворювань, розвитку злоякісних пухлин та інших уражень. Внаслідок дії ВІЛ відбувається глибоке ушкодження імунної системи, і людина стає беззахисною перед збудниками різних інфекцій. Хвороба розвивається повільно, протягом 8-12 років і закінчується клінічною картиною, яку назвали СНІДом. До цього часу СНІД залишається невиліковною хворобою.

Джерелом ВІЛ-інфекції є інфікована людина, яка знаходиться в будь-якій стадії хвороби, в тому числі і в період інкубації.
Вірус імунодефіциту людини може знаходитися у всіх біологічних рідинах (кров, сперма, вагінальний секрет, грудне молоко, слина, сльози, піт та інші), долає трансплацентарний бар’єр. Однак вміст вірусних часток в біологічних рідинах неоднаковий, що і визначає їх відмінне епідеміологічне значення.
Передача ВІЛ здійснюється наступними механізмами: природнім-контактним, вертикальним, штучним. Статевим шляхом – при гомосексуальних чи гетеросексуальних статевих контактах (під час анального, вагінального та орального сексу). Парентерально – ін’єкційно, через кров та інші біологічні рідини. Перинатальним шляхом від матері до дитини – вертикальний шлях (внутрішньоутробно через плаценту від ВІЛ – інфікованої матері; під час пологів – при контакті плоду з інфікованою кров’ю або секретами матері) та горизонтальний (інфікування дитини при вигодовуванні грудьми або грудним молоком ВІЛ – інфікованої матері).
Вірус, що проник в кров, поступово починає руйнувати імунну систему. Тому людям, особливо тим, які знаходяться в групі ризику, варто звернути увагу на наступні симптоми, які можуть свідчити про ВІЛ-інфекції:
• швидка стомлюваність;
• підвищення температури або лихоманка;
• збільшення лімфовузлів на шиї;
• втрата ваги;
• гіпергідроз (підвищена пітливість);
• грибкові інфекції (мається на увазі грибок нігтів і стоп, молочниця і ін.);
• проблемна шкіра (постійні роздратування шкіри, висип, сухість та лущення);
• герпес (висип навколо рота, геніталій або анального отвору).
Ці симптоми можуть проявлятися протягом перших 3-6 тижнів після зараження і не обов’язково тривають весь час.
Період, під час якого вірус імунодефіциту людини розмножується, у деяких ВІЛ-позитивних пацієнтів може тривати роками. Це так звана безсимптомна фаза, коли падає рівень лімфоцитів. Критичне зниження їх кількості вже позначає СНІД.

Профілактика
1. Статеві контакти – найбільш розповсюджений шлях передачі вірусу. Тому надійний спосіб запобігти зараження – уникати випадкових статевих контактів, використання презерватива.
2. Внутрішньовенне вживання наркотиків не тільки шкодить здоров’ю, але і значно підвищує можливість зараження вірусом, адже, як правило, використовуються загальні голки і шприци без їхньої стерилізації.
3. Використання стерилізованого інструментарію (шприци, системи для переливання крові) як у медичних установах, так і в побуті під час різних маніпуляцій (манікюру, педикюру, татуювання, гоління тощо).

Пам’ятайте: вірус СНІДу не стійкий, гине при кип’ятінні миттєво, при +56 С° – протягом 10 хвилин. Можуть бути використані і спеціальні дезрозчини. Проте спирт не знищує ВІЛ!

Безоплатні швидкі тести на ВІЛ є в усіх регіонах України, їх можна пройти як у спеціальних центрах, так і у свого сімейного лікаря, терапевта або педіатра.

Перед тестуванням ви зможете поставити питання та отримати інформацію про ВІЛ-інфекцію, шляхи її передачі, оцінити з фахівцем свій ризик інфікування ВІЛ та розглянути можливості його зниження, отримати інформацію про організації, де можна отримати іншу допомогу, тощо. Результат швидкого тесту на ВІЛ готовий уже за 15 хвилин: до 5 хвилин – підготовка і забір крові з пальця, 10 – очікування результату.
Якщо ВІЛ-інфекцію діагностувати вчасно, можна оперативно розпочати антиретровірусну терапію і таким чином гарантувати якісне та повноцінне життя.

Починайте цінувати своє здоров’я зараз!

Лікар загальної практики – сімейний лікар
амбулаторії ЗП-СМ № 5 смт. Новгородське
Філіппова М.А.