вул. Центральна, 55Г місто Торецьк Донецька обл. 85200

Що таке коронавіруси? Епідемія ГРИПу в Україні.

Передусім це зоонозна інфекція. Тобто їхнім природним резервуаром є тварини: пальмові цевети, кажани, навіть кобри. Коронавіруси також РНК-віруси, тому мають високу частоту мутацій і швидко змінюються. Такі коронавіруси вперше були ідентифіковані в середині 1960-х років. Разом з новим штамом коронавірусу, який зараз активно поширюється в Китаї та інших країнах, їх існує вже сім!

Що відомо про уханський вірус? Новий штам коронавірусу поки відомий під назвою 2019-nCOV. Спалах пневмонії, викликаної цим досі невідомим збудником, зафіксували в китайському місті Ухань у грудні 2019 року. Звідси і назва, якою зараз іменують цей штам.

Багато людей, яких вразив вірус, працювали чи відвідували ринок в Ухані. Китайські продуктові ринки з великою кількістю людей, серед яких багато туристів, так звані wet markets (мокрі ринки) – це скупчення живих і вбитих тварин, птахів. За таких умов вірусу зручно поширюватися поміж тушами, тваринами і людьми. Також існує ризик мутації вірусу.

Одужання здебільшого залежить від імунітету людини!

Вірус викликає пневмонію з такими симптомами як кашель, лихоманка та утруднення дихання. Приблизно інкубаційний період триває близько двох тижнів.

Як захиститися? Зараз вакцини проти коронавірусів не існує (поки на ранній стадії розробки).

Аби захиститися пропонується:

  • часто та ретельно мити руки милом і водою;
  • не торкатися брудними руками очей, носа чи рота;
  • уникати тісного контакту з хворими людьми;

Якщо у вас є симптоми гострої респіраторної інфекції, аби запобігти зараженню інших:

  • залишайтеся вдома, якщо захворіли;

  • уникайте тісного контакту з іншими людьми;
  • прикривайте рот і ніс серветками під час кашлю і чхання, а опісля ретельно мийте руки;
  • провітрюйте приміщення та дезінфікуйте поверхні.

Людям, які зараз знаходяться десь поблизу зони розповсюдження вірусу, радять:

  • підтримувати гігієну рук;
  • уникати відвідування ринків тварин та птахів;
  • уникати відвідування хворих;
  • звернутися до лікаря у разі появи симптомів, а саме кашлю, лихоманки чи труднощів з диханням;
  • телефонувати заздалегідь, перш ніж їхати до лікарні.

В Україні у січні 2020 року спостерігається спалах грипу та ГРВІ.

Грип – це гостра респіраторна вірусна інфекція, яка легко передається від людини до людини.

Вакцинація – це найефективніший шлях профілактики інфекції.

Для лікування є противірусні препарати, однак у вірусів грипу може розвиватися стійкість до ліків.

Сезонний грип – це гостра респіраторна інфекція, яка викликається вірусами грипу, що циркулюють у всьому світі. Існує три типи сезонного грипу – А, В і С. Віруси грипу А і В циркулюють і викликають спалахи та епідемії.

Які ознаки та симптоми?

Для сезонного грипу характерні раптова поява високої температури, кашель (зазвичай сухий), головний біль, біль у м’язах і біль в суглобах, сильне нездужання (погане самопочуття), біль в горлі і нежить. Кашель може бути важким і тривати 2 тижні і більше. Більшість людей одужує протягом тижня без будь-якої медичної допомоги. Але грип може призводити до розвитку важкої хвороби або смерті у людей з груп підвищеного ризику. Період між інфікуванням і захворюванням, відомий як інкубаційний період, триває близько двох днів.

Сезонний грип поширюється легко і швидко передається в місцях з великим скупченням людей, таких як школи та інтернати. Коли інфікована людина кашляє або чхає, краплі, що містять віруси, (інфекційні краплі) поширюються по повітрю до людей, що знаходяться поблизу, які вдихають їх.

Вірус може також передаватися через руки, інфіковані вірусом. Для запобігання передачі люди повинні прикривати рот і ніс при кашлі носовою хусткою і регулярно мити руки.

Як відрізнити ГРИП від застуди?

При застуді хвороба починається поступово, а температура тіла рідко піднімається вище 37 – 37,5 градусів. Характерні такі симптоми як нежить, яка розпочинається з початком хвороби та біль в горлі. А задишка виникає лише через закладений ніс.

Для грипу характерний стрімкий початок захворювання. Температура здіймається до 38 градусів і вище. Для початку грипу не типові такі симптоми як нежить чи біль в горлі. Біль у горлі може з’явитись лише на 3-4 день від початку хвороби. А нежить – на 2-3.

Що потрібно знати про профілактику?

Найефективнішим шляхом профілактики хвороби або її важких наслідків є вакцинація. Оптимальний час введення вакцини – початок осені (вересень – жовтень). Разом з тим, щеплення рекомендують робити і в більш пізні терміни – впродовж всього сезону грипу. Імунітет після введення вакцини формується через 7-14 днів.

Вакцинація рекомендується для наступних груп населення:

  • вагітні на будь-якій стадії вагітності;
  • діти від 6 місяців до 5 років;
  • літні люди 65 років і старше;
  • люди з хронічними хворобами;
  • працівники охорони здоров’я.

З повагою,
лікар ЗП-СМ амбулаторії ЗП-СМ № 7
Пец Лариса Миколаївна