Більш 16 тисяч українок щороку дізнаються страшний діагноз – рак молочної залози. Дана патологія у чоловіків зустрічається рідко. Майже половина жінок з цим діагнозом помирають , тому що звертаються до лікаря надто пізно. Проте, якщо захворювання виявляється на ранніх стадіях – 95% хворих виліковуються повністю, при оперативному лікуванні, в основному, використовують щадні операції зі збереженням молочної залози.
Як вберегтися?
Спровокувати захворювання можуть:
- генетичний ризик(родичі першого ступеня спорідненості);
- порушення в регуляції жіночих статевих гормонів(рання менструація, пізня менопауза, пізні пологи і інше);
- мастопатії та інші доброякісні дисгормональні захворювання;
- порушення обміну, пов’язане з захворюваннями(цукровий діабет, ожиріння), а також з поганою екологією, вживанням шкідливих речовин;
- травми молочних залоз, надмірна інсоляція і інші зовнішні впливи.
Як виявити хворобу на ранніх стадіях?
Всі жінки з 18 років мають один раз на рік проходити обстеження у гінеколога, і до 35 років робити за призначенням гінеколога ультразвукову діагностику молочних залоз, або при наявності ризику – мамографію.
З 35 років жінкам при наявності ризику мамографія призначається регулярно – 1 раз на 1-2 роки. Жінкам без скарг та без генетичного ризику в 35 років призначається первинна, одноразова мамографія для визначення структури молочної залози.
У віці 50-69 років мамографію проводять 1 раз на 2 роки всім жінкам – цей вік є найбільш вагомим фактором ризику. В подальшому – обов’язкове обстеження у гінеколога 1 раз на рік.
Важливим є самообстеження, яке потрібно робити 1 раз на місяць, починаючи з 20 років. Жінкам фертильного віку (15 – 49 років) – на 7-14 день менструального циклу. Слід звернути увагу на зміну форми, почервоніння, припухлості ділянок шкіри молочної залози, втягнення сосків і наявність виділень із них, поява кульки в товщі залози, збільшення прилеглих лімфовузлів, біль або неприємні відчуття у молочної залозі.
Жінкам з генетичним ризиком генетик може запропонувати перевірку на активність генів ВRCA 1 та ВRCA 2. Виявлені мутації цих генів – ризик розвитку захворювання. Саме після цього аналізу Анджеліна Джолі видалила молочні залози. В Україні це дослідження робиться в приватних онкоклініках і коштує дорого.
Будьте до себе уважні. Ведіть здоровий спосіб життя, регулярно обстежуйтеся – це запорука попередити або виявити захворювання на ранніх стадіях, а значить і видужати!
Будьте здорові!
Сімейний лікар амбулаторії ЗП-СМ № 4 Долгова Н.М.