Відповідно до ст. 5 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з’єднань, об’єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
З самого початку антитерористичної операції учасникам АТО/ООС, у разі звернення, безперешкодно надавалась та надається безкоштовна медична допомога.
Зокрема надаються пільги медичними установами: КНП «ЦМЛ», КНП «ЦПМСД», стоматологічна поліклініка, а саме:
1) безоплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів;
2) першочергове безоплатне зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів);
3) безоплатне забезпечення санаторно-курортним лікуванням;
4) щорічне медичне обстеження і диспансеризація із залученням необхідних спеціалістів;
5) першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація.
В амбулаторіях ЗП-СМ КНП «ЦПСМД» станом на 01.07.19р. перебуває на обліку 1107 ветеранів війни, 400 учасників АТО/ООС, з них 52 демобілізованих учасників АТО/ООС.
Згідно наказу по КНП «ЦПМСД» від 02.01.2019р № 62/32 здійснюється комплексний медичний огляд ветеранів війни, учасників АТО/ООС відповідно до «Положення про порядок проведення профілактичних оглядів, медичної реабілітації ветеранів війни», затвердженого наказом МЗ України від 09.12.2002р. № 463, наказу МОЗ України від 19.06.2016р. № 351 «Про затвердження плану заходів щодо медичної, психологічної професійної реабілітації та соціальної адаптації учасників анти терористичної операції».
Станом на 01.07.2019 року отримали ліки за пільговими рецептами 213 осіб, з них 178 ветеранів війни на суму 26732,63 грн., 35 учасників АТО/ООС на суму 3781,70 грн. (12 демобілізованих учасника АТО/ООС на суму 1238,88 грн.).
Також, члени сімей загиблих учасників АТО на місцевому та обласному рівні можуть отримати безкоштовну допомогу та консультацію з приводу: санітарно – курортного лікування; стоматологічних послуг; медичної реабілітації; психологічної допомоги та інше.
Що потрібно знати!
Держава гарантує учасникам бойових дій такі пільги у медичній сфері:
1) безкоштовне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів. Отримати їх можна лише у державних (у т. ч. відомчих) та комунальних медичних закладах.
Для безоплатного отримання лікарських засобів необхідно звернутись до державної аптеки, закріпленої за відповідним медичним закладом, лікар якого надав рецепт, за місцем реєстрації, та пред’явити відповідне посвідчення та рецепт лікаря. Якщо особа обслуговується у відомчому медичному закладі, то отримати ліки можна в аптеках, закріплених за таким закладом.
2) першочергове безкоштовне зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів). Щоб скористатися цією пільгою, необхідно в державному закладі охорони здоров’я пред’явити посвідчення УБД.
3) першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація – здійснюється незалежно від форми власності (державних чи приватних).
4) щорічне медичне обстеження і диспансеризація із залученням необхідних спеціалістів;
5) користування при виході на пенсію (незалежно від часу виходу на пенсію) чи зміні місця роботи поліклініками та госпіталями, до яких вони були прикріплені за попереднім місцем роботи;
Для реалізації вищезазначених пільг необхідно пред’явити посвідчення УБД.
6) безкоштовне забезпечення санаторно-курортним лікуванням або одержання компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування. Учасники бойових дій мають право вільного вибору санаторно-курортного закладу відповідного профілю лікування, путівки до якого придбані за рахунок коштів державного бюджету.
Для того, щоб скористатися цією пільгою, УБД повинні за зареєстрованим місцем проживання перебувати на обліку для санаторно-курортного лікування в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах міських рад. За загальним правилом УБД забезпечуються путівками щороку.
Схема отримання пільги з безоплатного щорічного санаторно-курортного лікування така:
1. Отримати довідку за формою 070/о у тій лікувальній установі, де учасник бойових дій проходив лікування (вона надається усіма закладами охорони здоров’я на підставі рішення санаторно-курортної відбіркової комісії або лікарсько-консультаційної комісії (ЛКК));
2) Стати на облік у місцевому органі соціального захисту населення за місцем проживання, звернувшись туди із такими документами: паспорт; посвідчення УБД; медична довідка за формою 070/о;
3) Щороку використовувати пільгу.
З повагою, заст. головного лікаря КНП «ЦПМСД» м. Торецька Л.М. Пец