А ти знаєш, що вітамін D справжній трудоголік? Він бере участь майже в усіх процесах в організмі. Допомагає в роботі серця та судин, ендокринної й імунної систем, врегульовує обмінні процеси, підтримує нервову систему, впливає на засвоєння кальцію у кишківнику, зміцнює кістки у дорослих та попереджає рахіт у дітей. Хух, ну хіба ж не молодець? Але якщо цього вітаміну не достатньо, він не зможе впоратись зі своїми задачами. Розповідаємо, як збільшити його кількість.
Сонце
Сонячні промені — найкраще джерело вітаміну D. Проте не забувай, що надмірне перебування на сонці може спровокувати опіки, або навіть рак шкіри.
Їжа
Вітамін D міститься в жирних сортах риби, сирі, яйцях, зелені, олії, печінці, молочних продуктах. Але для деяких груп ризику такий спосіб отримання вітаміну може не спрацювати.
Знаючи, звідки ми отримуємо вітамін D, розуміємо, хто належить до групи ризику:
– діти від народження;
– люди похилого віку;
– вагітні;
– жінки, що годують груддю.
– люди з хронічними хворобами, зокрема шлунково-кишкового тракту, шкіри, ендокринної, нервової та імунної системи.
– люди, що рідко бувають на сонці.
Цим людям, а у холодну пору року — всім без винятку варто приймати вітамін D, що продається в аптеці.
Вітаміни з аптеки
Профілактичне дозування: немовлятам — 500 МО, дітям від 1 до 18 років — 1000 МО, дорослим — 2000 МО на добу. З метою лікування лікар може тимчасово призначити вищі дозування. Приймати вітамін D потрібно раз на день після їди. Або ж раз на тиждень у великому дозуванні. Наприклад, замість 2000 МО (2 краплі) щодня — 14 000 МО (14 крапель) щопонеділка.
Робити перерви в прийманні не потрібно. Вітамін D можна й потрібно вживати тривало, особливо людям з групи ризику. Виключення — якщо влітку більшість часу проводиш на сонці (звісно, користуючись протисонцевим кремом), можеш зробити перерву на декілька місяців.
В чому різниця форм випуску вітаміну? Ефективні всі. Проте економічно вигідніше купувати вітамін D в розчинній формі. Так його вистачить надовше, а ще — зручно дозувати кожному члену сім`ї.
Але пам`ятай, надмірна кількість будь-якого вітаміну в організмі (гіпервітаміноз) може негативно вплинути на здоров’я. Зазвичай гіпервітамінози трапляються від бажання оздоровитися. Найнебезпечнішим в цьому випадку є приймання «ударної дози». Внаслідок гіпервітамінозу вітаміну D може порушуватись жировий обмін. Згодом людина різко худне, надлишковий кальцій накопичується в кістках, нирках, на стінках судин та серця.
Тому не призначай собі самостійно лікувальні дози вітаміну D. Завжди звертайся за порадою до своєї сімейної лікарки чи лікаря.
Піклуйся про себе з розумом.