Терміном «рак» прийнято називати будь-які злоякісні новоутворення незалежно від їх тканинного походження та будови. Рак – це хвороба, яка починається в наших клітинах. Для усіх не секрет, що наше тіло складається з мільйонів клітин, які утворюють органи або тканини, такі як легені або печінка, м’язова або кісткова тканина.
Пухлини можуть бути доброякісними або злоякісними. Рак та саркома є одними з найбільш розповсюджених різновидів злоякісних пухлин. Якщо аномальні клітини залишаються на одному місці в тілі, пухлина є доброякісною. Доброякісні пухлини зазвичай не становлять загрози для життя. Іноді аномальні клітини захоплюють тканини навколо себе та поширюються на інші частини тіла. Коли це стається, пухлина є злоякісною.
Вченими доведено, що у 90% злоякісних новоутворень причиною є канцерогенні фактори навколишнього середовища і спосіб життя, у 10% – генетична схильність. До переліку канцерогенних факторів віднесено тютюнопаління, особливості харчування, інфекційні агенти, промислові канцерогени, іонізуюче випромінювання, ультрафіолетове випромінювання, вживання алкоголю, забруднення атмосферного повітря.
Станом на теперішній час Україна входить до переліку країн з високим рівнем захворюваності на цю недугу. Рак посідає друге місце в структурі смертності населення України і разом із серцево-судинними захворюваннями визначає рівень здоров’я нації.
Існують прості речі, які можуть знизити ризик захворюваності на рак. По-перше, слід відмовитися від куріння, зловживання алкоголем, надмірної засмаги, додержуватися здорового образу життя та правильного харчування.
Що ж робити для того щоб запобігти хворобі, або ж виявити рак на початкових стадіях? Відповідь проста: людина повинна дбайливо та відповідально ставитись до свого здоров’я. Особливо це стосується громадян у яких в родині траплялися випадки злоякісних новоутворень.
Необхідно постійно дотримуватись здорового способу життя та щорічно проходити обстеження, яке включає загальноклінічні аналізи крові та сечі, а в плані виявлення найчастіших онкологічних хвороб – обстеження грудних залоз, гінекологічне обстеження жінок, у чоловіків – обстеження простати, у пацієнтів старших 50 років – обстеження прямої кишки.
Так, кожна жінка має проходити обстеження у гінеколога раз на рік, що включає до себе ультразвукову діагностику, чи щорічну мамографію. Якщо рак молочної залози виявити на I стадії, він виліковний у 95% жінок!
На ранніх стадіях онко захворювання може проявляти себе загальною кволістю, зниженням або безпідставною втратою маси тіла, незрозумілим болем у якійсь частині тіла, нудотою.. Тому при появі подібних проявів завжди краще обстежитись у сімейного лікаря.
Згідно досліджень, злоякісна пухлина розвивається тривалий період, іноді 5 і більше років до появи значних клінічних проявів хвороби. Цей факт свідчить про те, що є час для діагностики захворювання на початкових стадіях, і необхідно не зволікати та своєчасно звертатись до .
Кожна людина має розуміти, що якщо в неї виникають якісь негаразди зі здоров’ям, то не варто відтерміновувати візит до лікаря «на потім», а дбати про своє здоров’я уже сьогодні. А у випадку з онко захворюванням дуже важливо виявити хворобу якомога раніше, щоб не допустити тих змін в організмі, коли зворотні процеси уже неможливі.
Треба пам’ятати, що рак – це не вирок, і він виліковний. Не зволікайте !!!
З повагою,
Лікар загальної практики – сімейний лікар амбулаторії ЗП-СМ № 2
Локоткова О.А.