Щорічно, 1 грудня, починаючи з 1988 року, відзначається Всесвітній день профілактики ВІЛ / СНІД. Цей день є нагадуванням про необхідність об’єднати зусилля, як держав, так і суспільства для дій щодо зниження руйнівних наслідків епідемії ВІЛ-інфекції.
Сьогодні Всесвітній день профілактики СНІДу зберігає свою актуальність, нагадуючи про те, що питання підвищення обізнаності про ВІЛ-інфекції, викорінення стигми та дискримінації щодо людей, які живуть з ВІЛ, як і раніше залишається критично важливим. Основою первинної профілактики має стати усвідомлення кожною людиною особистої відповідальності за своє життя і здоров’я. Кожен повинен знати про шляхи передачі ВІЛ-інфекції та особистих заходи профілактики, а також формувати толерантне ставлення до людей, що живуть з ВІЛ.
Міжнародний символ цього дня – складена особливим чином червона стрічка. Створив його американський художник Франк Мур, який помер від СНІДу в 2002 році у віці 42 років.
Дізнайся більше про ВІЛ / СНІД – це дасть упевненість у збереженні свого здоров’я і здоров’я своїх близьких!
Якщо коротко, то ВІЛ – це вірус, а СНІД – синдром, кінцева стадія розвитку вірусу імунодефіциту. Життєздатний вірус імунодефіциту виключно в організмі людини, при попаданні в повітряний простір гине протягом декількох хвилин. Розвиваючись в клітинах, вірус скорочує їх життєздатність. В результаті, через п’ять-десять років здатність людини протистояти хворобам знижується (тобто страждає імунітет). На цьому тлі і розвивається СНІД. Іншими словами вірус (ВІЛ) породжує комплекс хвороб (СНІД) на тлі руйнування імунітету. У ВІЛ три стадії: перша (гостра інфекція), за симптоматикою нагадує грип, втораябез будь-яких гострих проявів. Виявить захворювання можна тільки при лабораторних дослідженнях. І третя, пре-СНІД та СНІД – імунна система зруйнована настільки, що до смерті може привести звичайна застуда. Найчастіше на цій стадії настає летальний результат через досить короткий час.
Позбутися ВІЛ неможливо, можна тільки за допомогою терапії підтримувати організм. За допомогою своєчасно розпочатого лікування людина може прожити дуже довго (аж до старості), без переходу на кінцеву стадію. Таким чином, лікування ВІЛ – це підтримання належного рівня імунітету, а СНІДу – певних, найчастіше важких, захворювань.
Вже доведено, що вірус не життєздатний у відкритому просторі. Розповіді про зараження при поцілунках, побутовим шляхом і байки про заражених голках в кріслах кінотеатрів, перилах, поштових скриньках або інших публічних місцях – це з розряду казок і міфів для дорослих. Вірус в навколишньому середовищі гине за лічені хвилини. Можна абсолютно спокійно спілкуватися з ВІЛ-інфікованою людиною, він не представляє ніякої небезпеки для оточуючих. Боятися слід тільки потрапляння крові на пошкоджену шкіру, слизові оболонки (наприклад, при інтимній близькості). Це реальні загрози!
Бережіть себе!
З повагою,
Лікар ЗП-СЛ амбулаторії ЗП-СМ № 5
Юрій Макарченко